Knieža Dracula

Knieža Vlad III. Dracula bol vládca Valašska, narodil sa valašskému kniežaťu Vladovi II. Draculovi (toto meno - v preklade čert – získal preto, že bol členom Dračieho rádu rytierov) v roku 1431 v sedmohradskom meste Sighisoara.

Za svojho života získal prezývku „Cepeš“ – nabodávač, kvôli jeho obľúbenému spôsobu zneškodňovania nepriateľov. Pomalé a bolestivé narážanie na kôl používal nie len na Turkov, ale aj na politických oponentov či zločincov. Za svoju šesťročnú vládu mal popraviť týmto spôsobom vyše sto tisíc ľudí. V Rumunsku je vnímaný ako národný hrdina, nakoľko pre jeho krutosť budil veľký rešpekt u Turkov, pre ktorých bol úhlavným nepriateľom. Jedna z legiend hovorí, že keď prišli poslovia od sultána, nakázal im zložiť turbany (napriek tomu, že vedel, že im to islam nedovoľuje). Tí, keď odmietli, nakázal vojakom, aby im ich na hlavu teda pribili navždy -klincami.

Sultán Mehmed II. následne osobne velil šesťdesiattisícovej armáde, ktorá obsadila Valašsko a za knieža vymenoval Vladovho brata Radua. Vlad sa ukryl do Transylvánie a spojil sa s uhorským kráľom Matejom Korvínom, aby spolu uskutočnili proti Turkom výpravu. Matej Korvín mal podľa dobových záznamov peniaze na výpravu spreneveriť a Vlada Draculu uväzniť. Vlad Dracula sa v roku 1475 vrátil do Valašska a s pomocou Moldavcov a Sedmohradcov sa opäť zmocnil kniežacieho trónu. Ale po necelom roku svojej vlády zahynul – mal padnúť v boji s Turkami, ktorí mali jeho hlavu následne odniesť sultánovi. Dracula je z historického pohľadu vnímaný ako spravodlivý, inteligentný, ale veľmi surový vládca a bojovník.